Dr Wojciech Bartz
Instytut Nauk Geologicznych U.Wr.

Zakład Petrologii Eksperymentalnej

Galeria

Poniżej przedstawiam galerie fotografii obiektów, materiałów, nad którymi prowadziłem, prowadzę lub... planuję prowadzić prace:


Sgraffito w Bożnowie

Dekoracja sgraffitowa w Bożnowie została wykonana przez Christopha Rutsch'a w 1609 r., jako dekoracja dwubarwna. Motywy dekoracyjne zostały wykonane w białym tynku wierzchnim, wapiennym, nałożonym na barwionym węglem drzewnym na szaro tynku podstawowym. Po latach niszczenia i zapomnienia, w 2008 r. doczekało się komleksowej restauracji, która przywróciła oryginalny blask dekoracji.

Zjawiska wietrzeniowe w historycznych zaprawach kościołów Pomorza Zachodniego

Historyczne zaprawy często dotknięte są zaawansowanymi procesami wietrzeniowymi. Przykłady takich przemian prezentuję w postaci szeregu fotografii dokumetujących nowo powstałe fazy krystaliczne w historycznych spoiwach mineralnych, pochodzących z szeregu kościołów Pomorza Zachodniego. Są to obiekty zarówno relatywnie stare, pochodzące z XIII wieku, jak i stosunkowo młode, pochodzące z XIX wieku. W tej grupie znaleźć można zarówno obiekty duże i reprezentacyjne, takie jak Kolegiata p.w. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu, ale i również małe kościółki wsi i miasteczek.

Kiedy nauka spotyka się z sztuką

Na przecięciu się nauki i sztuki zawsze dzieje się coś niezwykłego. Dlatego też postanowiłem zaprezentować w formie galerii zdjęć szereg obiektów zabytkowych, z którymi miałem do czynienia, prowadząc badania. Oceńcie sami, czy geolog może spotykać sztukę...

Inne spojrzenie na zjawisko polaryzacji światła

Przyzwyczajeni jesteśmy do oglądania skał i minerałów w świetle spolaryzowanym... w tej galerii, jak sama nazwa wskazuje, inne spojrzenie na polaryzację światła i związane z tym zjawisko dwójłomności. Otaczające nas na codzień przedmioty nabierają niezwykłych kolorów.


(c) WBar 2008-2014